Basın Bülteni

İTÜ Mühendis Adayları önce Türkiye, sonra Avrupa yolunda!

BEST (Avrupa Teknoloji Öğrencileri Birliği, ing. Board of European Students of Technology) tarafından düzenlenen, Avrupa çapında üniversiteler arası en kapsamlı yarışma olan EBEC (Avrupa BEST Mühendislik Yarışması, ing. European BEST Engineering Competition) adı altında İstanbul Teknik Üniversitesi, Orta Doğu Teknik Üniversitesi, Yıldız Teknik Üniversitesi ve Ege Üniversitesi’nde organize edilen mühendislik yarışmalarının bütünüdür. İstanbul Teknik Üniversitesi ‘nde gerçekleşecek olan İTÜ BEST Mühendislik Yarışması 18-19 Mart​ tarihlerinde 2 gün boyunca İTÜ’nün en iyi mühendislik öğrencileri yeteneklerini ve becerilerini yarıştıracaklar.

BEST 1989 yılından beri, mühendislik ve teknoloji öğrencilerini bir araya getiren, apolitik ve kar amacı gütmeyen bir öğrenci birliğidir. Bu birlik, 33 ülkede 88 yerel BEST grubu ve yaklaşık 3000 üyesiyle her geçen gün büyüyen genç, güçlü ve yenilikçi bir öğrenci ağı oluşturmaktadır. BEST organizasyonları, Avrupa’nın dört bir yanında bir milyonun üzerinde öğrenciye ulaşarak mesleki gelişim ve kariyer desteği de sağlamaktadır.

Türkiye’de BEST, 2003 yılından bu yana aktif olarak faaliyet göstermiş ve gerek mühendislik yarışmaları, gerekse teknoloji kursları gibi düzenlediği birçok organizasyon ile öğrencilerin kişisel gelişimlerine katkıda bulunmuştur. Kısa süreli yurt dışı eğitimleri ile öğrencilerin vizyonlarını genişleten, binlerce öğrenciye yurt dışına çıkma fırsatı sunan ve günden güne güçlenen uluslararası bir öğrenci platformu olan BEST, etkinliklerine devam etmektedir.

EBEC, BEST tarafından düzenlenen bütün yarışmaların genel adıdır. 88 yerel yarışmayla başlayarak 15 ulusal ve bölgesel yarışmanın izlediği ve Avrupa finaliyle sonuçlanan BEST Mühendislik Yarışmaları zincirinin ilk halkası olan EBEC’in yerel ayağına katılan öğrenciler, önce kendi ülkelerinin, sonrasında da Avrupa’nın en iyi mühendisi olabilmek için; “Vaka Analizi” ya da “Takım Tasarımı” dallarından birinde kıyasıya yarışacaklar. Bu yıl bu yarışmalar, Türkiye’de BEST’in üyeleri olan İstanbul Teknik Üniversitesi’nde 18-19 Mart​, Ege Üniversitesi’nde 25-26 Mart, Yıldız Teknik Üniversitesi’nde 21-22 Nisan ve Orta Doğu Teknik Üniversitesi’nde 23-24 Nisan tarihleri arasında gerçekleşecektir. Bu yerel mühendislik yarışmalarının birincileri, Türkiye’yi temsil edebilmek için zincirin ikinci halkası olan EBEC Türkiye’de, Ankara’de buluşacaklar. EBEC Türkiye’nin kazanan takımı ise hayallerini gerçekleştirmek üzere diğer ülkelerin finalistleri ile birlikte, Avrupa’nın en iyi mühendisleri olabilmek için bu sene Belgrade’da duzenlenecek olan EBEC finalinde yarışacaklar.

İTÜ BEST Mühendislik Yarışması bu yıl Ford Otosan, Borusan Holding, ThyssenKrupp ve Unilever gibi kendi alanlarında lider olan şirketler tarafından desteklenmektedir.

Türkiye’de bu tür projelerin gerçekleşmesi, öğrencilere yetenek ve becerilerini geliştirme şansı tanıdığı gibi, onlara tecrübe de katmaktadır. Bu yarışmalar birçok yerden destek görerek, Türk mühendis adaylarına kendilerini Avrupa’da gösterme şansını tanır.

EBEC ve BEST hakkında daha fazla bilgi edinmek için:

BEST İstanbul: www.bestistanbul.org

EBEC: http://ebec.best.eu.org/

BEST: http://www.BEST.eu.org/