Yarışma Kategorileri

Yarışma İçeriği

Yarışma Takım Tasarımı ve Vaka Analizi olmak üzere iki farklı kategori şeklinde düzenlenmektedir. 4 kişilik takımlardan oluşan yarışmacılar sadece seçtikleri bir kategoride yarışmaya katılabileceklerdir.

Her iki kategori için de öğrenciler yarışma sonunda sunum yapacaklardır. Yarışmanın konuları katılımcılara yarışma başlamadan önce açıklanacak ve bu tarihten önce konuları hiçbir katılımcı bilemeyecektir. Dolayısıyla yarışma öncesinde herhangi bir ön çalışma yapmak gerekmeyecektir.

Yarışmada üstün mühendislik yeteneklerinden çok yaratıcılık, pratik düşünme, zaman kullanımı, takım çalışması, algılama ve analiz etme, motivasyon, proje yönetimi ve kendini ifade edebilme gibi özellikler ön plandadır.

Hangi Kategorilerde Yarışabilirim?

Yarışmanın iki kategorisi bulunmaktadır. Takımlar başvurularını yaparken hangi kategoride yarışmak istediklerini belirtirler. Bunlar;
1) Team Design (Takım Tasarımı)
2) Case Study (Vaka Analizi)

Takım Tasarımı (Team Design)

Yarışmacılara verilen belirli sayıdaki malzeme ile belirli bir süre içerisinde aldıkları görev tasarımını en az malzeme ile tasarlamayı içermektedir. Bu kategori daha çok model tasarlama ve inşa etme şeklinde ve bunu jüriye sunma şeklinde gerçekleşmektedir.

İTÜ Mühendislik Yarışması 2013 Takım Tasarımı Konusu

Team Design kategorisinin konusu,iki farkli objeyi ,tek atista iki farkli noktaya gonderebilen bir mancinik sistemi tasarlamakti.Yarismacilar sistemi tasarlarken bir hedefi “ada” diğer hedefı ıse “okyanus” olarak belirledi.Aynı zamanda bu hedeflerin noktalara sağ salim ulaşması da yarışmacılardan beklendi.

İTÜ Mühendislik Yarışması 2012 Takım Tasarımı Konusu

Doğru kombinasyon ile kilidin açıldığını simgeleyen lambayı yakan, yanlış kombinasyonla ile alarmı simgeleyen ses mekanizmasını çalıştıran bir sistem geliştirmeleri gerekiyordu. Sistem girdileri pinpon topları ve bilyelerde oluşuyordu. Tek bir delikten sırası önemsiz 3 elemanlı, farklı kombinasyonlarla sistemin tepkisi görüldü. Doğru kombinasyon 2 bilye ve 1 pinpon topu olup lambayı yakması beklenirken diğer 3 kombinasyonla ise sistemin ses çıkarması beklendi.

İTÜ Mühendislik Yarışması 2011 Takım Tasarımı Konusu

2011 yılındaki mühendislik yarışmasında yarışmacılardan verilen strafor, makarna, pipet, karton, balon, lastik, ampul, pil… gibi malzemelerden istediklerini kullanarak bir deniz feneri inşa etmeleri istendi. Bu deniz fenerinin özellikleri flaş etkisine sahip olması, ampulünü motorlu ve motorsuz olarak yakabilmesi, yağmura ve fırtınaya dayanıklı olmasıydı. Üstelik deniz fenerinin ucuza inşa edilmesi gerekiyordu. Yağmura dayanıklılık testi için fıskiye, rüzgara dayanıklılık testi için ise vantilatör kullanıldı. Öğrenciler projelerini Alarko yetkilisi ve İTÜ profesörlerinden oluşan juriye sundular.

Vaka Analizi (Case Study)

Yarışmacıların gerçek iş hayatında görülebilecek teknik veya yönetimsel bir sorun hakkında, belirlenen süre içerisinde çözüm bulmalarını içermektedir. Bu kategori daha çok sunum şeklinde gerçekleşmektedir.

İTÜ Mühendislik Yarışması 2013 Vaka Analizi Konusu

Case Study kategorisinde ise,yarismacilarin en makul yatirimla kendilerini en cok gelistirebilecekleri sektoru tespit edip,sektorde aranan tipte bir start-up kurmakla gorevlendirildi.Juriye sunacaklari dokumanlarla,en iyi ve en karli yatirimi onlarin hakettigini ispatlayacaklardi.

İTÜ Mühendislik Yarışması 2012 Vaka Analizi Konusu

Yarışmacılardan Kurtoğlu Alüminyum’un piyasaya rakiplerine oranla daha yenilikçi ve teknolojik bir pencere doğramasının satışını ve müşterilerin memnuniyetini arttırma amacıyla üretim, pazarlama, satış, tedarik ve dağıtım stratejileri geliştirilmesi beklendi.

Yarışmacılara araştırma yapmak ve sunumlarını hazırlamak üzere internet bağlantılı bilgisayarlar verildi.

İTÜ Mühendislik Yarışması 2011 Vaka Analizi Konusu

Yarışmacılardan düşük fiyatlı tarifeleriyle ünlü Ryanair firmasının stratejileri hakkında bir analiz yapmaları istendi. Bu vaka analizinde verilen bilgiler ışığında Ryanair’ın daha düşük maliyetle daha fazla kazanç sağlamaları için değişik stratejiler ve sistemler geliştirmeleri, rakiplerinden bir seviye üste çıkmaları için yaratıcı pazarlama stratejileri geliştirilmeleri ve bu sistemlerin SWOT analizlerini yapmaları istendi. Çalışmalarını gün sonunda bir THY yetkilisi, bir İTÜ Öğretim Üyesi ve 3 İTÜ BEST sorumlusundan oluşan jüriye sundular.